Kulcsárné féle komplex mozgásterápia (KMT)
A mozgásfejlődés és az idegrendszer kapcsolata
A mozgásfejlődés szoros kapcsolatban áll a központi idegrendszer érésével, és ha a gyermekek érése közben a mozgás bármelyik szakasza – az ún. elemi-mozgások vagy veleszületett mozgásreflexek – kimarad (pl. kúszás, mászás, gurulás), vagy éppen nem jól gyakorlódott be (pl. túl korán feláll-, vagy jár a gyermek), akkor az ehhez kapcsolódó érzékelő és irányító központok sem fejlődtek ki megfelelően. Ezek jelenléte, előre vetíthet későbbiekben kialakuló viselkedési-, és tanulási nehézségeket, ezért a mozgásterápiának kiemelkedő jelentősége van, ezen problémák megelőzésében és terápiájában.
A gondosan összeállított gyakorlatok során a gyermekek újraélhetik életük korábbi mozgásfejlődési szakaszait, miközben az érésben lemaradt területek új „esélyt" kapnak arra, hogy a hiányosságokat kiküszöböljék, „felülírják". Ezek a mozgások a fejlődés során képesek serkenteni az agy, az idegrendszer érését, így tudatos és folyamatos gyakorlásuk révén a hiányosságok csökkenhetnek, ami által a teljesítmény javulhat, a gyermekek mozgása összerendezettebbé válik, ügyesebbek, erősebbek lesznek, ezáltal megnövekszik az önbizalmuk is.
Kinek ajánlott?
- ha a korai fejlődés során bármilyen mozgásforma kimaradt
- hiperaktivitás, viselkedésproblémák
- figyelemzavar
- mozgáskoordinációs nehézségek (ügyetlennek tűnik, bátortalan, gyakran elesik, rossz az egyensúlya, finommozgásai koordinálatlanok, nem szeret rajzolni, rossz a ceruzafogása…)
- nehezen tájékozódik síkban (papíron) és térben, nem tudja megkülönböztetni a bal és jobb kezét, bizonytalanul ítéli meg a téri irányokat
- auditív és vizuális észlelési problémák
-
beszédhibák esetén
Mi mindenre terjed ki a vizsgálat?
Az érzékszervek épségére, a jó ceruzafogásra, az elemi mozgások összerendezettségére, az egyensúlyérzékre, a pontos finom-mozgások, a keresztcsatornák működésére, testséma tudására, a kéz-, láb-, fül-, és szemdominancia meghatározására, szemmozgások koordináltságára, térérzékelés, a térirányok felismerésére, reprodukáló képességre, soralkotás képességére, szem-kéz koordinációra, iránykövetés képességére, biztos alak-háttér megkülönböztetésére, alak- forma- szín- és nagyságállandóságra, Gestalt látásra, azonosság- különbözőség felismerésére, analizáló-szintetizáló képességre, általános tájékozottságra, beszédkészségre, gondolkodásra, emlékezetre, figyelemre, feladattudatra, kudarctűrésre, felnőttekhez való viszonyra.
A MOZGÁSTERÁPIÁRA A NEM ÓVODÁNKBA JÁRÓ GYEREKEK JELENTKEZÉSÉT IS FOGADJUK!
Érdeklődni a +36 20 266 6077 telefonszámon lehet!